FILM KATYN – Akutalne Informacje

Wierząc, że tak ważny dla Polaków film należy pokazać publiczności w Edmonton, TKP wysłało do producenta filmu i do reżysera listy z zapytaniem o możliwość wypożyczenia kopii filmu. Dotarliśmy do dystrybutorów filmu prosząc i wyjaśniając dlaczego i na jakich warunkach chcemy ten film pokazać w naszym mieście a także, jeżeli byłaby taka możliwość,dla Polonii w Calgary. Niestety, odpowiedź brzmiała: Prowadzimy rozmowy z kilkoma dystrybutorami amerykańskimi w sprawie wprowadzenia tego filmu do kin amerykańskich I kanadyjskich I do czasu zakończenia rozmów nie możemy tego filmu nigdzie pokazywać, nawet na pokazach zamkniętych.
W miedzyczasie film, nominowany do Oscara, został pokazany na festiwalu filmowym w Berlinie, na seans przybyła kanclerz Niemiec, Angela Merkel, reżyser Wajda udzielił wielu wywiadów i ..dalej nic. Jak wszyscy wiemy, Katyń nie otrzymał Oscara i wydawało sie, że gorączka dystrybutorów iurzedników z Telewizji Polskiej nieco opadnie, wiec wystąpiliśmy ponownie z prośbą, tym razem telefonicznie do attaché kulturalnego polskiej ambasady w Kanadzie, który odesłał prezesa TPK do odpowiednika w ambasadzie polskiej w Waszyngtonie. Również tam odpowiedź brzmiala: niestety, rozmowy dalej trwają i nic nie da się zrobić. Po tygodniu od tej rozmowy Towarzystwo Kultury Polskiej w Edmonton otrzymało list od Szefa biura dystybucji filmów w Telewizji Polskiej w Warszawie, że film Katyń został zakwalifikowany do festiwalu filmowego w Montrealu w sierpniu tego roku I oczywiście do tego czasu mowy nie ma o przysłaniu kopii do Edmonton abyśmy mogli ten film obejrzeć. W Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł na temat masowej produkcji pirackich kopii filmu na DVD i frustracji w innych polonijnych ośrodkach na świecie wobec biurokracji i nieudolności urzedników, którzy do tej pory nie potrafili zapewnić normalnego rozpowszechniania filmowi, który jest wyświetlany w polskich kinach juz od 21 września 2007 a za granica, mimo wielkiego zainteresowania jest legalnie niedostępny.
Piszemy o tym aby poinformować PT Publiczność, że to nie z winy TKP filmu nie udało się ściągnać i tak samo jak wielu z Państwa jesteśmy rozczarowani biurokracją. Jedyne co proponujemy to prywatne odtworzenie w prywatnym domu. Osoby zainteresowane tym tematem prosimy o kontakt e-mailowy lub telefoniczny. jpm

Speak Your Mind

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.