Mikołaj Warszyński Piano Recital – January 18, 2014

Towarzystwo Kultury Polskiej przy współpracy z Mazurka Music and Art zaprasza na recital fortepianowy w wykonaniu Mikołaja Warszyńskiego, który odbędzie się w sobotę, 18-go stycznia 2014 roku, o godz. 19:30, w Muttart Hall, Alberta College Conservatory of Music, 10050 MacDonald Drive.

Miko-Recital-Poster

Press Release

Towarzystwo Kultury Polskiej przy współpracy z Mazurka Music and Art zaprasza na recital fortepianowy w wykonaniu Mikołaja Warszyńskiego, który odbędzie się w sobotę, 18-go stycznia 2014 roku, o godz. 19:30, w Muttart Hall, Alberta College Conservatory of Music, 10050 MacDonald Drive.

Znakomity pianista kanadyjski pochodzenia polskiego, Dr. Mikołaj Warszyński, uzyskał tytuł Doktora Sztuki Muzycznej w grze na fortepianie na Uniwersytecie Montrealskim w 2011 r. i obecnie jest profesorem klasy fortepianu na Katolickim Uniwersytecie w Daegu oraz w Instytucie Muzycznym w Seulu, w Korei Południowej.  Często daje koncerty, recitale, „master classes” oraz wykłady na temat kompozytorów polskich i kanadyjskich w Korei, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Czechach, Francji, Holandii, Austrii, Włochy. Do najciekawszych jego koncertów w sezonie 2013 można zaliczyć tournée po Polsce z serią recitali chopinowskich, min. w Warszawie i Gdańsku, koncert chopinowski Pro Musica, w „Place des Arts” w Montrealu; w ubiegłym sezonie pianista wystąpił także jako solista z Edmontońską Orkiestrą Symfoniczną.

Obywatel świata, urodzony w Polsce, wychowany w Edmontonie, Mikołaj Warszyński zawsze z radością wraca do rodzinnego miasta, aby wykonywać koncerty dla swojej ulubionej edmontońskiej publiczności.

W programie nadchodzącego koncertu znajdować się będą perły literatury pianistycznej, min. dzieła Chopina, Liszta, Haydna i Szymanowskiego. Dużą atrakcją wieczoru, będzie wykonanie „Heroicznego” Poloneza As-dur Chopina, który zakończy cały recital.

Programme:

  • Sonetto 47 del Petrarca z Lat Pielgrzymki  Franz Liszt
  • Sonata C-dur, Hob. XVI :50                           Joseph Haydn 
  • Maski : Szeherezada, Op. 31                           Karol Szymanowski
  • Polonez No. 2, es-moll, Op. 26 Nr 2             Fryderyk Chopin
  • Scherzo No. 1 h-moll, Op. 20
  • Nocturn Opus posthumous, cis-moll
  • Polonez No. 6 As-dur, Op. 53 “Heroiczny”                                        

Bilety do nabycia w Tix on the Square (tix@tixonthesquare.ca, tel. 780 420 1757) oraz przed koncertem.

Bilety normalne $20, seniorzy $15, studenci i członkowie TKP $10.

Po więcej informacji proszę dzwonić pod numer 780 438 3708.

http://www.warszynski.com/

„…doskonale spełnia się idea, że artysta jest wybrańcem bogów, by talentem czarował i odrywał innych od ziemi. W ogrodzie różanym w łazienkach publiczność była zaczarowana. Siedząc na trawie wśród róż myślałam, że fenomen tworzenia, dzielenia się talentem, znany od czasów starożytnych, jest bezwzględnym dowodem na istnienie duchowej sfery w człowieku, sacrum, i artyści nie pozwalają nam o tym zapomnieć.”

— Katarzyna Szrodt, w podróży, Biuletyn Polonijny w Montrealu (sierpień 2013)

“…W jego interpretacji ta muzyka przybiera cechy dramatyzmu a nawet tragizmu, co można było usłyszeć nawet w Barkarolo Fis-dur, Scherzo cis-moll i Nokturnie c-moll. Artysta zakończył swój recital najbardziej znanym Polonezem As-dur.”

— Joanna Tumiłowicz, Maestro.net.pl (lipiec, 2013)

“Mikolaj’s piano playing is stellar.”      

— Michael Horwood, Tonus Vivus (2009)

“Un récital magnifique! ”        

— Francine Moreau, CBC Radio, (Montreal, Quebec, 2009)

About the Artist

Mikołaj Warszyński, D.Mus., Doctor Sztuki Muzycznej, koncertował w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Polsce, we Włoszech i w Kanadzie, w takich salach jak Katedra Laurenskerk w Rotterdamie, Filharmonia w Kielcach, Leopold Mozart Saal w Salzburgu, Sala Falcone Borsellino na Sycylii, Rolston Recital Hall w Banff, Kanada, Chapelle Historique du Bon Pasteur w Montrealu.

W sezonie 2012, Mikolaj Warszynski zagrał jako solista w koncercie Mozarta No. 27 z orkiestrą symfoniczną w Edmontonie w grudniu, oraz występował z Chopinowskim recitalem w Montrealu dla serii Pro Musica w prestiżowej sali na Place des Arts w marcu. Latem występował z recitalem solowym w nowej Filharmonii w Kielcach. W swoim repertuarze pianista posiada bogaty wachlarz muzyki solowej i kameralnej, począwszy od baroku aż do kompozycji współczesnych. Jako pianista grupy instrumentalnej „The Warszynski Trio“ propagującej głównie muzykę kompozytorów kanadyjskich,  Mikołaj brał udział w serii koncertów kameralnych pod patronatem Tonus Vivus Society for New Music, uwieńczonej wydaniem CD „Devil’s Dance“. W Duo Fortepianowym, wraz z pianistką Zuzaną Šimurdovą, Warszynski wykonał północno-amerykańską premierę utworu na dwa fortepiany „Desintegration“ słynnego kompozytora kanadyjskiego Claudea Viviera w ramach Serie Hommage Société de Musique Contemporaine du Quebec w Montrealu. W 2010, duo Warszyński-Šimurdová uczestniczyło w serii koncertów muzyki Chopina z okazji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora, wykonując między innymi jego koncerty fortepianowe w wersji kameralnej (Montreal, Edmonton, Ottawa, Red Deer and Calgary). Jesienią 2011 roku, w ramach tournée po Kanadzie, duo zaprezentowało kilka koncertów zatytułowanych „Legendy Europy Środkowej“, z muzyką Dvořáka, Smetany i Brahmsa, grając tria fortepianowe i duety na cztery ręce. W marcu 2009, w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki w Kielcach, Warszyński zadebiutował przed polską publicznością oraz przedstawił wykład na temat współczesnej muzyki  kanadyjskiej na Uniwersytecie w Kielcach.

Mikołaj Warszyński urodził się w Gdańsku i jako czteroletni chłopiec wyemigrował z rodzicami do Kanady. W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne na Uniwersytecie Albertyńskiej w Edmonton, pod kierunkiem Marka Jabłońskiego. Zadebiutował z Edmontońską Orkiestrą Symfoniczną III Koncertem Fortepianowym Beethovena. Dalsze studia muzyczne kontynuował w Konserwatorium w Rotterdamie, w klasie fortepianu  profesora Aquilesa Delle Vigne’a, które ukończył z wyróżnieniem w 2004. W trakcie tych studiów uzyskał prestiżowe stypendium Neuimejer, oraz nagrodę w postaci fortepianu Sautera od Narodowej Fundacji Instrumentów w Amsterdamie. Aktywnie koncertował w Hollandii jako solista oraz kameralista, propagując muzykę współczesnych kompozytorów holenderskich. Po powrocie do Kanady, Warszyński otrzymał stypendium na indywidualne, roczne studia pianistyczne („artist in residence“) w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff, w Albercie w Kanadzie. W maju 2011 roku, Mikołaj Warszyński ukończył studia doktoranckie na Université de Montréal, gdzie uczył także gry na fortepianie w klasie Marca Duranda oraz Paula Stewarta. Warszyński otrzymał złoty medal na Festiwalu Muzycznym w Royaume (Festival de Musique du Royaume au Quebéc). W roku 2009 obronił swoją pracę doktorską zatytułowaną Exoticism and intercultural influences in the middle-period compositions of Karol Szymanowski („Egzotyzm i międzykulturowe wpływy w kompozycjch Karola Szymanowskiego z drugiego okresu jego twórczości“), za którą otrzymał stypendium od Fundacji Towarzystwa Kultury w Quebecu: Fonds de Recherche de la Société et la Culture. Dzieła pianistyczne Szymanowskiego są źródłem fascynacji dla Warszyńskiego, który obecnie przygotowuje płytę poświęconą dziełom tego kompozytora. W 2011 roku, Warszyński został zaproszony przez College of Music Society aby przedstawić wykład na temat swojej pracy o Szymanowskim na dwóch konferencjach w Stanach Zjednoczonych: w Lafayette College, Pennsylvania i w Nebraska University. W 2012 roku, Warszyński przedstawiał wykłady na Uniwersytecie Albertańskiej i Uniwersytecie w Guelph.

Mikołaj Warszyński brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych w Ameryce Północnej i  Europie, takich jak: Letnie Akademia muzyczna w Krakowie, IBLA Grand Prize na Sycylii, Festiwal Muzyczny w Aspen, Colorado oraz w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff, w Albercie. Wielokrotnie otrzymał stypendium od Fundacji Johanna Straussa, co umożliwiło mu bardziej zaawansowane kształcenie się w kierunku gry na fortepianie na letnich kursach w Międzynarodowej Akademii Muzycznej, Mozarteum, w Salzburgu, w Austrii. Pracował z wieloma renomowanymi profesorami, takimi jak Janusz Skowron, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Gilbert Kalish, Anton Nel, Bernard Ringeissen, Sergio Perticaroli, Arthur Silverman  i Jamie Parker.

Mikołaj Warszyński brał udział w wielu wywiadach w radiu i telewizji w Kanadzie, w programach stacji CBC, CKUA, CJSR, CFMB, OMNI TV  oraz  w WPRB w U.S.A.

Oprócz kariery pianistycznej, Warszyński jest aktywny jako profesor fortepianu, ucząc na Uniwersytecie Montrealskim oraz w Konserwatorium Muzycznym Cégepie w Drummondville, Quebec. Warszyński otrzymał profesurę na Uniwersytecie Katolickim w Daegu, Korei południowej, od Marcu 2012.

PS Zdjęcia z Koncertu

warszynski_concert_jan_2014

Prezes Piotr Grella Mozejko i Tatiana Warszynski

warszynski_concert_1_jan_2014

Mikolaj Warszynski-Mutart Hall

Speak Your Mind

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.