Srebrenica-Staszek Smuga Otto

Srebrenica.

Tak szybko i łatwo się zapomina. A jednak… warto i trzeba pamiętać! By się znów nie powtórzyło.

„Ludobójstwo” – termin to i prawny, i polityczny.

To, wg. Wiki: „ zbrodnia przeciwko ludzkości, obejmująca celowe wyniszczanie całych lub części narodówgrup etnicznychreligijnych lub rasowych”.

 I tylko tyle prawna jego definicja.

W moim, nie tak znów krótkim życiu, doświadczyłem już paru takich.

Bo przecież była hitlerowska napaść na Polskę i wyniszczenie warstwy polskiej inteligencji, w czym – niestety – wielce Niemcom pomogli Sowieci. Był i Holocaust – czyli tzw. „rozwiązanie kwestii”, …zagazowanie, spalenie w krematoriach, wyniszczenie Żydów… Był też i „Wołyń” i odwet, było kilka lat powojennego ubeckiego terroru i morderstw setek tysięcy, łatwo dające się zakwalifikować do terminu:” ludobójstwo”.

W wiele lat później, gdy chwiał się „jałtański” porządek, gdy rozpadała się Jugosławia – bo Serbia, Chorwacja, Słowenia… niby były razem, ale.. Nienawidzili siebie wzajemnie, choć tylko trochę etnicznie różni.

 Ćwierć wieku temu, w 1995 roku w Srebrenicy doszło do największego ludobójstwa w Europie od zakończenia II wojny światowej. Między 11 a 22 lipca bośniaccy Serbowie wymordowali 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. 

 Warto podkreślić, że w tym ludobójstwie brali udział nie tylko zawodowi żołnierze, ale właśnie zwykłe osoby, które z wojskiem nie miały żadnego związku.

– To byli lokalni mechanicy, piekarze, krawcy, nauczyciele. Zdarzało się, że nauczyciel zabijał swojego ucznia – mówił w „Dzień Dobry” TVN Wojciech Tochman, reporter i pisarz. 

Dlaczego zwykli ludzie zabijają zwykłych ludzi?…

A odpowiedź nie jest znów tak bardzo trudna i skomplikowana, bo…

…łaknienie mordu, cierpienia i strachu ofiary, zapachu krwi są gdzieś tam zakodowane w naszych genach.  Jak łatwo je wzbudzić, ale i można nad tymi pierwotnymi instynktami naszego gatunku zapanować.

Strzeżmy się!!!

 

 

Speak Your Mind

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.